اخبار و مقالات

مزایا و معایب شستن لباس در آب داغ 6 دقیقه بخوانید

لباس شستن در آب داغ 

ماشین لباسشویی. می توان گفت یکی از اختراعات بزرگ عصر ما، این دستگاه ساعت ها وقت و انرژی را آزاد کرده است. اما حتی در حال حاضر، برخی از سوالات باقی مانده است. یعنی شستن لباس ها در آب داغ همیشه راه حلی است؟ یا این همه گرما بیشتر به پیراهن مورد علاقه شما آسیب می رساند تا فایده؟

در اینجا نحوه شستن لباس ها با دمای مناسب آب آورده شده است.


شستن لباس در آب سرد در مقابل آب گرم

آب گرم بهترین گزینه برای لباس هایی است که روزانه از آن استفاده می کنید. شلوارهای ورزشی، جوراب ها و بوکسرها و ...

آب داغ بهترین و ملایم ترین دما نیست، اما از این طریق کثیفی و بوها از بین میرود. آب گرم بیشترین قدرت پاک کنندگی را دارد. زیرا واکنش شیمیایی مواد شوینده را سرعت می بخشد.

این به معنای کاهش زمان شستشو و کمتر شدن مواد شوینده است. اگر می خواهید تضمین کنید لباس هایتان روز بعد بوی تمیزی و تازگی خواهند داشت، آن ها را در آب داغ و در کهنه شور های مادرلی بشویید.


آب داغ میکروب ها را می کشد

حشره آنفولانزا یا در مدرسه فرزند شما وجود دارد؟ تازه از هواپیما پیاده شدی؟ شستن لباس ها در آب داغ دفاعی عالی در برابر میکروب ها، باکتری ها و ویروس ها است. برای از بین بردن میکروب‌ها و آلرژن‌ها، باید در دمای 140 درجه یا بیشتر بشویید، بنابراین ملحفه‌ها و لباس‌های آلوده احتمالی را در یکی از کهنه شور های مادرلی بیاندازید و به آن آب داغ اضافه نماید و بگذارید  کارشست و شو را انجام دهد، یعنی از بین بردن میکروب‌ها!

اگر آب اضافه شده در حین شست و شو در مینی واش مادرلی سر شود نمیتواند به طور کامل میکروب ها را از بین ببرد.پس شما می توانید از سرکه سفید استفاده کنید. وقتی سرکه سفید با صابون لباسشویی معمولی یا جوش شیرین ترکیب می شود، لباس های شسته شده را ضد عفونی می کند و آنها را تازه و تمیز می کند.

آب داغ لکه های محلول در آب مانند سس گوجه فرنگی، شراب و خون را سریعتر از بین می برد.

هرچه مولکول‌های آب سریع‌تر حرکت کنند، شانس بیشتری برای شل شدن و از بین بردن کثیفی، چربی و لکه‌ها به پارچه افزایش می‌یابد.

محیط زیست و مصرف انرژی

در حدود یک دهه گذشته، ما به طور فرآینده ای نگران محیط زیست بوده ایم. مقدار زیادی از انرژی که برای شستن یک بار لباس‌های شسته‌شده استفاده می‌شود، مستقیماً برای گرم کردن آب استفاده می‌شود - آخرین مطالعات نشان می‌دهند که تا یک سوم انرژی مورد نیاز برای شستشوی یک بار برای تولید گرما صرف می‌شود.

این انرژی از طریق الکتریسیته تولید می‌شود. که عمدتاً توسط سوخت‌های فسیلی تولید می‌شود. و وقتی نیروگاه برای تغذیه ماشین‌های لباس‌شویی شما سخت‌تر کار می‌کند، محصولات جانبی بیشتر و بیشتری در جو زمین منتشر می‌شوند. در نظر بگیرید که چه مقدار لباسشویی در هفته روشن میکنید و سپس به این فکر کنید که چگونه هزینه برق شما را افزایش می دهد و بر محیط زیست تأثیر می گذارد! 
با داشتن یک ماشین لباسشوئی کوچک مانند کهنه شور های مادرلی یتوانید به مصرف انرژی و محیط زیست کمک بهینه ی کنید.

 

 آب داغ می تواند به لباس آسیب برساند یا رنگ آن را تغییر دهد

دفعه بعد که در حال شستن لباس‌ها هستید، نوع لباس‌هایی را که می‌شوید در نظر بگیرید. آب داغ می تواند باعث پخش شدن و محو شدن رنگ های روشن شود. حتی می تواند انواع خاصی از پارچه را کوچک کند. آب داغ همچنین می تواند به پارچه های مصنوعی خاصی مانند پلی استر، نایلون و وینیل آسیب برساند. گرما الیاف را می شکند و می تواند پارچه را خراب کند.

 

آب داغ می تواند به پارچه های ظریف آسیب برساند

اغلب استفاده از آب سرد برای پارچه های ظریف مانند هر چیزی که با توری، پشم یا ابریشم ساخته شده است، توصیه می شود. آب داغ می تواند لکه هایی را روی پارچه های ظریف ایجاد کند و باعث کوچک شدن، محو شدن و چروک شدن دائمی آنها شود.

این پارچه ها به دما و محلول های تمیز کننده حساس هستند، بنابراین از شوینده ای استفاده کنید که برای مواد ظریف ساخته شده است. اگر این اقلام را با دست نمی شویید، در عوض آن ها را با شستشوی سرد و با چرخه ملایم اجرا کنید.

آخرین مقالات